PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie. Badania epidemiologiczne i socjomedyczne pokazują, że ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia odgrywają niektóre wzorce zachowań składające się na współczesny styl życia – czynniki ryzyka. Do najistotniejszych należą:
-
nadciśnienie tętnicze
-
palenie tytoniu,
-
niska aktywność ruchowa,
-
nadwaga i otyłość,
-
nadmierny stres,
-
nieracjonalne odżywianie.
Miejsko-Gminny Samodzielny Publiczny ZOZ w Staszowie realizuje program profilaktyki chorób układu krążenia finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, którego zasadniczymi celami są:
-
zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia,
-
wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia,
-
promocja zdrowego stylu życia
Program skierowany jest w szczególności do osób obciążonych czynnikami ryzyka w wieku 35,40,45,50, oraz 55 lat, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu CHUK. Wszelkie informacje uzyskać można w Gabinecie Zabiegowym, pok. nr 22, I piętro Przychodni oraz telefonicznie pod nr 15 864 48 21, 15 864 28 11
PROGRAM PROFILAKTYKI GRUŹLICY
Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę – prątkujący. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania /odpluwania/ głośnego śmiechu, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Zakażenie drogą powietrzną, zwane też zakażeniem inhalacyjnym (kropelkowym) jest najczęstszym sposobem zakażenia. Jeden nie leczony chory prątkujący zakaża w ciągu roku średnio od 10 do 15 osób.
Program adresowany jest do osób, u których do tej pory nie rozpoznano gruźlicy, a w szczególności:
- osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę,
- osób, które spełniają jedno z wymienionych kryteriów: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny;
- nie korzystały z programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
Wszelkie informacje uzyskać można w Gabinecie Zabiegowym, pok. nr 22, I piętro Przychodni oraz telefonicznie pod nr 15 864 48 21, 661 680 076.